Porážka prebieha cca 1x za 14 dní, po vašej objednávke vás vždy budeme obratom kontaktovať s upresnením dodania.

Farma Beckov pestuje bez chémie, prečo? Farmárčiť v súlade s prírodou nie je risk, ale zisk

Farma Beckov vyvstala z klasického družstva. Hospodária na 500 hektároch, 300 hektárov predstavuje orná pôda, 200 hektárov lúky a pasienky. K tomu na 40 hektároch majú ovocné sady.

Predseda predstavenstva Matěj Kořínek sa otvorene prizná, že spočiatku vzdoroval myšlienke regeneratívneho poľnohospodárstva. Prvýkrát sa s ňou stretol pri návšteve komisie Krajiny živej. „Nevedel som, čo to je.“ No krátko pred naším rozhovorom sa vrátil z veľkej konferencie o tomto fenoméne v Prahe. V skratke – farmár pomôže pôde. Prestane ju trápiť ťažkou mechanizáciou, chémiou a orbou. Pôda sa regeneruje a pomôže farmárovi. So suchom, so živinami, s eróziou. „Začal som to študovať a priznám sa, dosť nás to chytilo,“ pokyvuje Kořínek hlavou. 

Aj keď vzápätí vyratúva zdrvujúce fakty. Hneď prvý rok ako prešli na ekologický spôsob, výnosy klesli na desatinu! V sadoch nepoužívajú postreky, a tak sú odkázaní na milosť či nemilosť prírody. Vošky sa raz premnožili natoľko, že zo sliviek nebolo nič. A potom – burina.

Tu všade by pomohla chémia. Umelé hnojivá by udržali výnosy. Insekticídy by nedovolili hmyzu zlikvidovať úrodu. Herbicídy by „vybavili“ burinu. „Predtým to fungovalo jednoducho. Prišiel predajca, pozrel sa na roľu, povedal – toto streknite. A bolo to čisté. Jazdilo sem šesť rôznych firiem a my sme od nich kupovali prípravky,“ spomína Kořínek. Postriekalo sa a bolo.

A vošky? Sady predtým vystriekali Nurellom (obsahoval chlorpyrifos, látku ktorú pred štyrmi rokmi zakázala EÚ, vedecké štúdie preukázali, že môže ohroziť vývoj mozgu u detí). „Tri týždne bol pokoj. Čokoľvek sa v sade mihlo, zomrelo. V sade bolo ticho.“ Tak prečo už nepoužívajú chémiu, keď sa ňou tak ľahko riešia starosti?

Práve kvôli strašidelnému tichu.

Chceme odovzdať pustatinu?

„My tu nemáme černozeme. Sme na štrku, kde je problém udržať vodu v pôde. A my ju jednoducho musíme udržať. Potrebujeme v nej udržať živiny. Toto je naše dedičstvo. Všetci máme deti a nechceme im odovzdať pustatinu. Pôdu dokážete s chémiou veľmi rýchlo zničiť,“ odpovedá farmár.

Lúčime sa, ale ešte nám ukáže najnovší nápad. Inšpirovaný výdajnými boxmi internetových obchodov, ktoré zaplavili ulice a obce. Pripravujú niečo podobné, ale pre potraviny, s chladničkami, kde si ľudia budú môcť vyzdvihnúť objednané vajcia z farmy, mlieko, mäso.

ZDROJ: https://zurnal.pravda.sk/reportaz/clanok/698739-farmarcit-v-sulade-s-prirodou-nie-je-risk-ale-zisk/

              https://tv.pravda.sk/embed/bd9d30e3-ac78-45cb-bf30-3e82804d52dd